Τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ τάξης στην Κέρκυρα!

Το νησί της Κέρκυρας επισκέφτηκαν οι μαθητές και μαθήτριες του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας στο πλαίσιο τετραήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης από τις 18 μέχρι τις 21 Απριλίου 2024.

Μέσα από ένα πλούσιο πρόγραμμα επισκέψεων και περιηγήσεων οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το ιστορικό κέντρο και την παλιά πόλη της Κέρκυρας, την πλατεία Λιστόν και την Σπιανάδα, να περιηγηθούν στα γνωστά καντούνια του νησιού, να επισκεφτούν το Φρούριο και τον Ναό του Αγίου Σπυρίδωνος. Επιπλέον, ξεναγήθηκαν στο καταπράσινο κτήμα του Μον Ρεπό με το εντυπωσιακό παλάτι, στο Κανόνι και στην περιοχή της Παλαιοκαστρίτσας, αφού προηγήθηκε επίσκεψη σε εργοστάσιο παραγωγής κουμκουάτ, που αποτελεί το χαρακτηριστικό προϊόν της Κέρκυρας.

Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η ξενάγηση στο Casa Parlante, το πιο ζωντανό μουσείο της Κέρκυρας, όπου ένα αρχοντικό του 19ου αιώνα ζωντανεύει και διηγείται την ιστορία του. Πολύ ενδιαφέρουσες ήταν επίσης οι επισκέψεις στο Μουσείο Ασιατικής Τέχνης και στο Μουσείο Χαρτονομισμάτων Ιονικής Τραπέζης.

Στην επίσκεψη αυτή τους μαθητές/τριες συνόδευσαν ο διευθυντής του σχολείου κ. Ιωάννης Πούτης και οι εκπαιδευτικοί κ. Ευφροσύνη Δουίτση και κ. Δημήτρης Μίσιος.