Καλό Πάσχα με Αγάπη και Αλληλεγγύη για τον συνάνθρωπο!

Τον χώρο που προετοιμάζεται το συσσίτιο της Μητρόπολης επισκέφτηκαν την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 μαθητές της Α' τάξης του σχολείου μας, για να παραδώσουν τρόφιμα, στο πλαίσιο φιλανθρωπικής δράσης εν όψει των εορτών του Πάσχα.

Τα τρόφιμα αγοράστηκαν με το ποσό που αποκόμισαν από την ανακύκλωση πλαστικών και αλουμινίου στο πάρκο ανταποδοτικής ανακύκλωσης στον Λαγκαδά.

Οι κυρίες που είναι υπεύθυνες για την προετοιμασία του συσσιτίου ξενάγησαν τους μαθητές στον χώρο και τους μίλησαν με συγκίνηση για την «άλλη πλευρά», για τους ανθρώπους που ζουν δίπλα μας και έχουν ανάγκη τη βοήθειά μας για την επιβίωσή τους. Οι μαθητές μας υποσχέθηκαν ότι θα συνεχίσουν να κάνουν δράσεις για να βοηθήσουν τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη και μάλιστα οι ίδιοι θα βοηθήσουν τις κυρίες στην προετοιμασία γλυκισμάτων για το συσσίτιο.

Καλό Πάσχα σε όλους με υγεία, αγάπη και ενσυναίσθηση για τον συνάνθρωπο!