Προβολή κινηματογραφικής ταινίας!

Τελικά, δεν είναι όλα τα βιβλία βαρετά. Σ' αυτό το συμπέρασμα κατέληξαν οι μαθητές του σχολείου μας που παρακολούθησαν σήμερα με αμείωτο ενδιαφέρον την προβολή της κινηματογραφικής ταινίας lnferno.

Επιμόρφωση στην Παροχή Α' Βοηθειών!

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15-5-2024 επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Παροχή Πρώτων Βοηθειών».

Ενδοσχολική επιμόρφωση για το εργασιακό stress!

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 25-4-2024 επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Το εργασιακό stress στους εκπαιδευτικούς».

Διημερίδα "Ημέρες Επαγγελμάτων" στο 2ο ΓΕΛ

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας η Διημερίδα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού με τίτλο «Ημέρες Επαγγελμάτων» στις 23 και 24 Απριλίου 2024.

Υποδοχή μαθητών του 3ου Γυμνασίου Έδεσσας!

Στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης της φοίτησής τους στο γυμνάσιο και της ενημέρωσής τους για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας του Γενικού Λυκείου, οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του 3ου Γυμνασίου Έδεσσας επισκέφτηκαν το σχολείο μας την Τετάρτη 16 Απριλίου 2024.

Δράση για την προώθηση της φιλαναγνωσίας!

Άλλη μία δράση με σκοπό την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 με επίκεντρο τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Εκδήλωση για την Ημέρα Φιλοζωίας!

Στο πλαίσιο της καθιέρωσης από φέτος της 4ης Απριλίου ως Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας σχετική εκδήλωση στην αίθουσα «Ιάκωβος Καμπανέλλης».

Εκδήλωση για τα εγκαίνια της Βιβλιοθήκης!

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29-3-2024 στην αίθουσα «Ιάκωβος Καμπανέλλης» η εκδήλωση για τα εγκαίνια της νέας Βιβλιοθήκης του 2ου Γενικού Λυκείου Έδεσσας.

Συμμετοχή στην 6η Μαθητική Συνάντηση "Εκπαίδευση και Λαογραφία!"

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 αντιπροσωπεία 30 μαθητών και μαθητριών του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας συμμετείχαν στην 6η Πανελλήνια Μαθητική Συνάντηση «Εκπαίδευση και Λαογραφία» η οποία οργανώθηκε στο Πνευματικό Κέντρο Γιαννιτσών από τη ΔΔΕ Πέλλας και τον Δήμο Πέλλας.

Το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου!

Εξαιρετική για μία ακόμη φορά ήταν η εμφάνιση των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου.

Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών!

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22-3-2024 επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Το άγχος στον εργασιακό χώρο».

Εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821!

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων της Π.Ε. Πέλλας, η εορταστική εκδήλωση του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας για την επέτειο εξέγερσης των Ελλήνων την 25η Μαρτίου του 1821.

Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας!

Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε την ημερίδα που διοργάνωσε ο Δήμος Έδεσσας και η τοπική Διοίκηση Πέλλας της Διεθνούς Ένωσης Αστυνομικών σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Αστυνομίας Πέλλας τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας και το κέντρο πρόληψης Όραμα με θέμα "Γυναικεία κακοποίηση _ Ένα μεγάλο κοινωνικό στίγμα" που διοργανώθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων της ΠΕ Πέλλας με αφορμή την παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας.

Το ...τσίκνισαν στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας!

Με ιδιαίτερο κέφι και ενθουσιασμό οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας υποδέχτηκαν την Τσικνοπέμπτη, συνεχίζοντας μια παράδοση που είναι καθιερωμένη στα περισσότερα σχολεία της χώρας.

Εκδήλωση για την ενδοσχολική βία!

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές!

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “KIDS SAVE LIVES & iSAVElives for schools” από την Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές για την παροχή Πρώτων Βοηθειών ολοκλήρωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της A' τάξης του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας, την Τετάρτη 6-3-2024.