Η Α’ τάξη σε Ανατολική Μακεδονία και Θράκη!

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε από 17-19 Απριλίου 2024 η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών της Α’ τάξης του σχολείου μας σε Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.

Μέσα από ένα πυκνό πρόγραμμα επισκέψεων και δραστηριοτήτων η αποστολή του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας ταξίδεψε σε Λαγκαδά, Καβάλα, Αλεξανδρούπολη, Σουφλί, Διδυμότειχο, Κομοτηνή και Ξάνθη.

Στο Κέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Λαγκαδά ανακυκλώθηκε μέρος των μπουκαλιών που έχουν αποθηκευτεί σε χώρους του σχολείου. Στην Καβάλα οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφτηκαν το βήμα του Αποστόλου Παύλου και ξεναγήθηκαν στα σημαντικότερα ιστορικά μνημεία της πόλης. Στο Σουφλί επισκέφτηκαν το Μουσείο Μετάξης και παρακολούθησαν το σχετικό πρόγραμμα αναπήνισης. Στο Διδυμότειχο επισκέφτηκαν τα βυζαντινά μνημεία του κάστρου, τη Δημοτική Πινακοθήκη Δ. Ναλμπάντη, το τζαμί του Βαγιαζήτ και άλλα μνημεία της πόλης. Στην Κομοτηνή έγινε επίσκεψη στην Παπαδριέλλειο Δημοτική πινακοθήκη όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν από εκπρόσωπο του Συλλόγου Καλλιτεχνών Ροδόπης «Αθηνίων». Στην Ξάνθη έγινε περιήγηση στα αξιοθέατα και επίσκεψη στο Σπίτι της Σκιάς, το Μουσείο Τέχνης της λεγόμενης shadow art. Τέλος στην Αλεξανδρούπολη πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στον Φάρο και άλλα αξιοθέατα της πόλης.

Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης σε αυτήν την εκπαιδευτική τους επίσκεψη συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς Μαρία Παπαδοπούλου, Γεωργία Κουτσουρά, Κωνσταντίνα Ζήδρου και Ιωάννη Τρυψιάνη.