Ευρωπαϊκά προγράμματα

Στόχος μας  στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας είναι η παροχή ολοκληρωμένης παιδείας στους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, τη διδασκαλία των μαθημάτων πλαισιώνουν δράσεις και προγράμματα, που επιτρέπουν στους εφήβους να σχηματίσουν μια πληρέστερη εικόνα για τον κόσμο που τους περιβάλλει, να αποκτήσουν κοινωνική συνείδηση και να ενισχύσουν την ταυτότητα τους ως  μελλοντικοί, ενεργοί πολίτες της Ευρώπης.

Η δυνατότητα αυτή παρέχεται στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών Προγραμμάτων  τα οποία εκπονούνται στο σχολείο μας. Εδώ και πολλά χρόνια συμμετέχουμε σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα όπως τα: Comenius 20, Erasmus+, E-Twinning και έχουμε λάβει αρκετά βραβεία και σημαντικές διακρίσεις.

Μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες, επιλέγοντας την αντίστοιχη κατηγορία.

ERASMUS+

Το ERASMUS+ είναι το πρόγραμμα δράσης της Ευρωπαϊκής Ένωσης στον τομέα της εκπαίδευσης που συμβάλλει στην επίτευξη ενός βασικού στόχου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την ανάπτυξη της κοινωνίας που θα βασίζεται στη γνώση, παρέχοντας στους πολίτες της Ευρώπης εκπαίδευση υψηλής ποιότητας και ευκαιρίες ανανέωσης αυτών των γνώσεων σε όλη τη διάρκεια του βίου τους.

Κατά τη χρονική περίοδο 2022-25 στο σχολείο μας τρέχουν δύο ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ ΚΑ122. Συγκεκριμένα πρόκειται για τα εξής προγράμματα

Πρόγραμμα 2022-24

ΚΑ122 2022-1-EL01-KA122-SCH-000076537

“Classroom management and resilience strategies: creating effective teachers and active students after the Covid-19 pandemia.”

Στρατηγικές διαχείρισης και ψυχικής ενδυνάμωσης της τάξης: Διαμόρφωση αποτελεσματικών εκπαιδευτικών και ενεργών μαθητών μετά την πανδημία του Covid-19.

Toπρόγραμμα στοχεύει στη συναισθηματική ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και των μαθητών μας, ώστε με την εφαρμογή καινοτόμων πρακτικών και διδακτικών εργαλείων να επιτύχουμε τη διαχείριση μιας τάξης με ανθεκτικούς μαθητές που θα κινητοποιούνται στην πρόσληψη της γνώσης και θα ενισχύονται ψυχικά στο σχολικό και στο κοινωνικό τους περιβάλλον. Μέσα από την κατάρτιση εκπαιδευτικών του σχολείου  θα υπάρξει ενημέρωση για τις πιο πρόσφατες τεχνικές και τα πιο κατάλληλα εργαλεία που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη διαχείριση μιας σύγχρονης τάξης.

Πρόγραμμα 2023-25

KA122 2023-1-EL01-KA122-SCH-000126432

“Getting familiar with SDG’s (Sustainable Development  Goals)”

Το  φετινό μας πρόγραμμα στοχεύει στην  εξοικείωση της σχολικής κοινότητας με τους στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης και την ένταξή τους στην καθημερινότητα μαθητών και εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένα θα επικεντρωθούμε στους στόχους (SDG’s) που αφορούν στη βιώσιμη μόδα, στη  βιώσιμη διατροφή, στην ορθή διαχείριση της ενέργειας, στην ειρήνης, στη δικαιοσύνη  και στη βελτίωση των ανθρώπινων σχέσεων. Επιδιώκουμε ακόμη την ενίσχυση των ψηφιακών δεξιοτήτων μαθητών και εκπαιδευτικών και την εξοικείωσή τους με νέα ψηφιακά εργαλεία. Βασικό στόχο τέλος αποτελεί η ενδυνάμωση της ευρωπαϊκής ταυτότητας μαθητών και εκπαιδευτικών μέσα από την αλληλεπίδραση με τα συνεργαζόμενα σχολεία.

Συγκεκριμένα θα πραγματοποιηθούν συνεργασίες με τα σχολεία :

IES Alcrebite Andalucía Baza στην Ισπανία

Lykeio A Ethnarchi Makariou III Pafou στην Κύπρο