Ενδοσχολική επιμόρφωση για το εργασιακό stress!

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 25-4-2024 επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Το εργασιακό stress στους εκπαιδευτικούς».

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας και το παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Εισηγήτρια ήταν η ψυχολόγος-νευροψυχολόγος κ. Ηλιούδη Χριστίνα. Το πρόγραμμα διήρκησε 3 ώρες. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος η εισηγήτρια ανέπτυξε την έννοια του άγχους στον εργασιακό χώρο και παρουσίασε συγκεκριμένους τρόπους και τεχνικές για τη διαχείρισή του. Ακολούθησαν βιωματικές δραστηριότητες μέσα από τις οποίες οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί διερεύνησαν τις πηγές πρόκλησης του άγχους  τόσο στην προσωπική όσο και στην επαγγελματική τους ζωή και αντάλλαξαν εμπειρίες σχετικά με τους τρόπους αντιμετώπισης του εργασιακού stress και της επαγγελματικής εξουθένωσης.

Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο Σχέδιο Δράσης «Ενδοσχολική Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών» που υλοποιείται φέτος στο σχολείο, στο πλαίσιο της Εσωτερικής Αξιολόγησης της σχολικής μονάδας.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Εκπαιδευτικών του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας ευχαριστούν θερμά την κ. Χριστίνα Ηλιούδη για την εξαιρετική εισήγησή της και την πρόθυμη ανταπόκρισή της στην πρόσκληση του σχολείου.