Επίσκεψη Αντιδημάρχου στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας

Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της Αντιδημάρχου Καθαριότητας, Ανακύκλωσης, Πρασίνου και Επιχειρηματικότητας του δήμου Έδεσσας κ. Δήμητρας Καραμάνη στο σχολείο μας.

Η επίσκεψη αφορούσε το αίτημα του σχολείου για την εγκατάσταση οικίσκου ανταποδοτικής ανακύκλωσης στην πόλη μας. Είχε προηγηθεί στις 14 Μαρτίου 2024 επίσκεψη αντιπροσωπείας του 2ου ΓΕΛ στο δημαρχείο και συζήτηση του θέματος με τον δήμαρχο κ. Γιάννη Τσεπκεντζή.

Η κ. Καραμάνη ενημέρωσε τον διευθυντή του σχολείου κ. Ιωάννη Πούτη και τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς των περιβαλλοντικών προγραμμάτων κ. Παπαδοπούλου Μαρία και κ. Μαντά Αριάδνη σχετικά με την πρόθεση του δήμου να υλοποιήσει το αίτημα του σχολείου και τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν. Τονίστηκε ότι για την εγκατάσταση οικίσκου ανταποδοτικής ανακύκλωσης, λόγω του υψηλού κόστους που προϋποθέτει, θα πρέπει να εξευρεθεί κατάλληλο πρόγραμμα με ανάλογη χρηματοδότηση.

Οι εκπρόσωποι του 2ου ΓΕΛ τόνισαν τα οφέλη που θα έχει η πόλη από την εφαρμογή προγράμματος ανταποδοτικής ανακύκλωσης με βάση την εμπειρία που έχει το σχολείο από τις επιτυχημένες δράσεις ανταποδοτικής ανακύκλωσης που υλοποιεί κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά και τη στήριξη της τοπικής κοινωνίας στις δράσεις αυτές.