Αποστολή βαθμολογίας Β' Τετραμήνου

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 17-5-2024 θα γίνει η αποστολή της βαθμολογίας του Β' τετραμήνου για τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Πρόγραμμα ενδοσχολικών εξετάσεων Μαΐου-Ιουνίου

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας που θα διεξαχθούν στο διάστημα από 20 Μαΐου-13 Ιουνίου 2024.

Επίσκεψη Αντιδημάρχου στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας

Την Τρίτη 23 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της Αντιδημάρχου Καθαριότητας, Ανακύκλωσης, Πρασίνου και Επιχειρηματικότητας του δήμου Έδεσσας κ. Δήμητρας Καραμάνη στο σχολείο μας.

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Ενόψει της λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για την υποβολή των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής των μαθητών/τριών στην Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη των Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και Π.ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2024-2025, αναρτώνται:

Συνέντευξη με τον ευρωβουλευτή Στέλιο Κυμπουρόπουλο!

Συνέντευξη στην ηλεκτρονική εφημερίδα του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας «Μαθητική Πυξίδα» παραχώρησε ο ευρωβουλευτής Στέλιος Κυμπουρόπουλος, στο πλαίσιο της περιοδείας του στην πόλη της Έδεσσας, την Κυριακή 31-3-2024.

Δρομολόγια λεωφορείων για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου

Από το ΚΤΕΛ Πέλλας ανακοινώνεται ότι τη Δευτέρα 25 Μαρτίου, ημέρα της παρέλασης, τα λεωφορεία για τη μετακίνηση των μαθητών από τις Τοπικές Κοινότητες θα περάσουν τις ακόλουθες ώρες:

Πρόταση για ανταποδοτική ανακύκλωση στην Έδεσσα!

Αντιπρόσωποι του Δεκαπενταμελούς συμβουλίου του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας με τη συνοδεία εκπαιδευτικών επισκέφτηκαν την Πέμπτη 14 Μαρτίου το Δημαρχείο της πόλης μας, όπου είχαν προγραμματισμένη συνάντηση με τον Δήμαρχο κύριο Γιάννη Τσεπκεντζή.

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής Στρατευσίμων

Υπενθυμίζεται ότι στις 31 Μαρτίου 2024 λήγει η προθεσμία για την κατάθεση Δελτίου Απογραφής των στρατευσίμων που γεννήθηκαν το έτος 2006.

Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας μέσω του gov.gr

Διαθέσιμη ηλεκτρονικά μέσω του gov.gr, είναι από σήμερα η «Βεβαίωση Φοίτησης Μαθητή/τριας» σε σχολείο, ύστερα από την Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών  Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Κυριάκου Πιερρακάκη και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, Δημήτρη Παπαστεργίου.

Μη προσμέτρηση απουσιών λόγω Covid-19

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την επισυναπτόμενη εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, προβλέπεται η μη προσμέτρηση απουσιών έως πέντε εργάσιμων ημερών των μαθητών/τριών που νόσησαν ή θα νοσήσουν από COVID-19 κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-24.

Ανακοίνωση λειτουργίας σχολικών μονάδων Δήμου Έδεσσας

Σας ενημερώνουμε ότι με απόφαση του Δήμου Έδεσσας, αύριο Δευτέρα 22-1-2024, τα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα ανοίξουν στις 10:00.